Ruunaa melontapaketti
Ruunaan vapaana kuohuvat kosket itärajalla Lieksassa ovat jo kauan houkutelleet kalastajia ja melojia virranpyörteisiin. Tässä matkapaketissa pääset melomaan näissä upeissa maisemissa ja nauttimaan Ruunaan erämaamaisesta tunnelmasta. Majoittuminen aitoissa aivan Neitikosken äärelle. Hinta alkaen 160 € / hlö.
Hinta alkaen 160 € €
Varausmaksu
Tutustu Matka- ja varausehtoihin >>
Ruunaan kaksipäiväinen melontapaketti sopii hyvin kaveriporukoille tai vaikka perheille. Paketti on kahden yön mittainen ja siihen sisältyy toisena päivänä ohjattu melontaretki. Saapumispäivänä ohjelma on omatoimista. Majoitus on Ruunaan Retkeilykeskuksen aitoissa, jotka sijaitsevat aivan Neitikosken äärellä. Täällä on mahdollista harrastaa koskikalastusta, patikoida retkeilyreiteillä, ajaa maastopyörällä, saunoa tai vaikka uida. Kalastuslupia saa Eräluvat sivuilta ja myös retkeilykeskuksen respasta. Sieltä voi tiedustella myös saunan vuokrausta.
Pakettiin kuuluu toisena päivänä opastettu melontaretki, johon on myös kuljetukset. Melonta toteutetaan vakailla sit-on-top kajakeilla, jotka ovat hyvin vakaita. Niillä voi melomaan lähteä ensikertalainenkin. Retken alussa pidetään lyhyt opastus melontaan ja melontaopas meloo koko matkan mukana.
Valittavana on ryhmän toiveiden mukaan 15 km, 12 km, tai 6 km pituiset melontareitit. Osassa matkaa on virtavettä, joka kuljettaa melojaa ja tekee melonnasta vaivatonta. Kuohuvia koskia emme melo näillä retkillä. Jos kaikilla osallistujilla on kokemusta koskimelonnasta, voimme laskea myös koskia.
Melontaretken lähtöpaikka on Ruunaan koskialueen yläpuolella, josta meloen laskeudutaan Paasikoskelle. Pidätämme oikeuden reitin muutokseen, melontaretken keskeyttämiseen tai perumiseen olosuhteiden niin vaatiessa. Vielä ei ole tarvinnut koskaan retkeä perua, mutta turvallisuus edellä mennään. Jos koko melontaretki joudutaan peruuttamaan, hyvitetään matkapaketin kokonaishinnasta 50% takaisin
Majoittuminen tällä retkellä on Retkeilykeskuksen aitoissa, joihin mahtuu 1-3 henkilöä. Paketin hinta on halvempi, mitä useampi henkilö yhdessä aitassa majoittuu. Aitoissa on jääkaappi, mikro ja vedenkeitin. Liinavaatteet ei kuulu pakettiin, mukaan kannattaa varata vaikka makuupussi tai vuokrata perivaatteet respasta tai ne voidaan sisällyttää matkapakettiin halutessanne. Aitoissa majoittuville on käytössä yhteinen huoltorakennus, josta löytyy wc tilat ja suihkut. Aittojen tuntumassa on myös katettu nuotiopaikka.
Hinta:
148 € / hlö kun aitassa majoittuu 4 hlö
158 € / hlö kun aitassa majoittuu kolme
170 € / hlö kun aitassa majoittuu kaksi
215 € / hlö kun aitassa majoittuu yksin
Osaan aitoista ei mahdu kuin max 3 majoittujaa. Varmistetaan saatavuus varatessa.
Varausmaksu 20% matkan hinnasta, joka maksetaan varauksen yhteydessä. Loppumaksu maksetaan viimeistään 14 vrk ennen matkaa.
Varaukset ja tiedustelut:
puh 044-0101143
info@fishingtrips.fi
Matkanjärjestäjä: Matexpro Oy



